top of page
Vyhledat

Přísnější normy pro nové stavby mohou zvýšit náklady na výstavbu

Nové předpisy mohou v nejhorším případě zvýšit náklady na výstavbu až o 20 % nebo více. Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje implementaci evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD), která stanoví, že od roku 2030 budou moci být postaveny pouze budovy splňující bezemisní standard. Pro veřejné budovy platí tento požadavek již od roku 2028. Tato pravidla jsou přísnější než současný standard „budovy s téměř nulovou spotřebou energie“, jak uvedlo ministerstvo. Podle předběžných odhadů stavebníků může toto opatření vést k dalšímu růstu nákladů na výstavbu.

Od roku 2040 se navíc podle plánů očekává úplný zákaz používání kotlů na fosilní paliva. V současné době odborníci z ministerstva průmyslu pracují na přesném znění novely, která zahrne evropskou směrnici do českého právního rámce. Zabývají se i podmínkami pro výstavbu infrastruktury pro dobíjení elektromobilů, požadavky na nový standard výstavby a renovací budov či instalace solárních panelů na střechách. Všechny nové budovy budou muset tyto normy splnit.

Implementace bude probíhat s ohledem na specifické podmínky v České republice a na stávající stav budov, aby se nejednalo o nereálná nebo neproveditelná opatření, která by zbytečně zatěžovala domácnosti a firmy. Zlepšení energetické efektivity budov nejenom že sníží náklady na energie, ale také zvýší komfort bydlení,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

Nižší náklady na provoz budov

Analytik developerské společnosti Central Group, Ondřej Šťastný, upozorňuje, že konkrétní dopady nových směrnic na výstavbu jsou zatím těžko odhadnutelné, ale mohou být značné. V extrémních případech může zvýšení nákladů na výstavbu přesáhnout 20 %. „Nejde pouze o cenu technologií, ale také o prostor, který tyto technologie zabírají. To ovlivňuje prodejní plochy a tím pádem i ceny nemovitostí. S ohledem na složitost těchto technologií lze také očekávat, že se zvýší náklady na provoz a správu budov,“ dodal Šťastný.

Výrobní ředitel stavební společnosti Skanska, Vladimír Bešta, potvrzuje, že každé zlepšení energetické náročnosti budov vede k vyšším nákladům na výstavbu. Tento nárůst však nemusí být vždy okamžitý. „Pokud se změny začnou implementovat už při plánování projektu, je to jednodušší a levnější než u hotového projektu. Pokud bude výstavba dražší, měly by se naopak nižší náklady projevit v provozu,“ řekl Bešta.

Ministerstvo průmyslu uvádí, že pro podporu energetické náročnosti budov bude do roku 2030 vyčleněno přibližně 200 miliard korun z evropských i národních fondů. Podpora by měla pokračovat i po roce 2030.

Sháníte-li dostupné bydlení, obraťte se na reality Kosmonosy.



 
 
bottom of page