top of page
Vyhledat

Poslanci schválili nový zákon zaměřený na řešení krize bydlení v Česku

Aktualizováno: 24. 4.

Po téměř roce debat a úprav byl v Poslanecké sněmovně schválen zákon, který by měl pomoci řešit současnou bytovou krizi v Česku.

Po třetí fázi hlasování poslanci nakonec schválili zákon o podpoře bydlení, jenž má pomoci přibližně 1,6 milionu lidí, kteří čelí problémům se zajištěním vhodného bydlení.

Roční náklady zákona o podpoře bydlení

Opatření financované dle zákona

Roční náklady v 5. roce

Kontaktní místa v obcích

483 mil. Kč

Krajské úřady a resorty

65 mil. Kč

Garance pro majitele bytů

227 mil. Kč

Obecní podporované byty

182 mil. Kč

Asistence v bydlení

611 mil. Kč

IT systém

20 mil. Kč

Celkem

1,588 mld. Kč

 

Tři hlavní pilíře nového zákona

Tento zákon vychází ze tří základních pilířů, které mají pomoci chránit miliony obyvatel před bytovou nouzí. Klíčovým prvkem je zřízení kontaktních míst v obcích, která budou poskytovat poradenství a pomoc při prevenci ztráty bydlení. Kontaktní místa budou rovněž ověřovat, zda domácnost čelí bytové nouzi, provádět majetkový test a zjišťovat možnosti pomoci, například prostřednictvím sociálních dávek nebo hledání bytu na volném trhu.

Další obce s rozšířenou působností mohou otevřít vlastní kontaktní místa, pokud budou mít zájem. Na tento účel jim stát poskytne finanční prostředky. Tato místa už fungují v některých městech a jejich činnost byla velmi přínosná,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN).

Dalšími částmi zákona je vytvoření systému garancí pro soukromé vlastníky bytů a finanční podpora obcím a správám, které pronajmou byty lidem v bytové nouzi.

Na základě pozměňovacího návrhu Jiřího Havránka (ODS) bude možné poskytovat pomoc pouze domácnostem s příjmem do 1,43násobku životního minima. Někteří opoziční poslanci tento krok kritizovali, protože podle nich omezuje okruh těch, kteří budou mít nárok na podporu.

Podle výpočtů Platformy pro sociální bydlení by takto mělo nárok na podporu přibližně 24 tisíc lidí, což je výrazně méně než původně zamýšlených 160 tisíc.

Výměnou za poskytnutí bytů bude stát majitelům garantovat náhradu škod, pokud nájemník nezaplatí nájem nebo způsobí škodu.

Další změny v zákoně

Zákon zahrnuje i další aspekty, jako je asistence v bydlení, která bude mít za cíl pomoci domácnostem udržet si bydlení a minimalizovat rizika pro vlastníky a sousedy.

Mezi dalšími změnami, které zákon přináší, je i možnost investování penzijních fondů do oblasti bydlení. Politici si od této změny slibují, že do výstavby nových bytů přitečou miliardy korun a nabídka bydlení se tím rozšíří.

Součástí zákona je také rozkaz k vystěhování, jenž má zjednodušit a urychlit vystěhování nájemníků, kteří po ukončení nájemní smlouvy odmítají opustit byt.

Důležitým krokem je i možnost doručování písemností prostřednictvím datových schránek, což by mělo zjednodušit komunikaci v nájemních vztazích.

A konečně, v rámci podpory družstevního bydlení by měli družstevníci získat daňové slevy podobně, jako mají klienti s hypotečními úvěry.

Pro více informací se obraťte na reality Mladá Boleslav.



 
 
bottom of page