top of page
Vyhledat

Oheň a pálení trávy na zahradě: Co je od března 2025 povoleno a za co hrozí pokuta

Od března 2025 platí v celé České republice nové předpisy týkající se pálení biologického odpadu. Zákon nově zakazuje likvidaci listí, trávy nebo větví ohněm na otevřených prostranstvích – a to bez výjimky, i když to v minulosti obecní vyhlášky umožňovaly.

Konec nejednotnosti a starých pravidel

V minulosti si jednotlivé obce mohly samy nastavit, zda a kdy bude na jejich území možné pálit rostlinný odpad – často to bylo povoleno v určených dnech nebo hodinách. Problém byl v tom, že zákon o ovzduší pálení bioodpadu připouštěl, zatímco zákon o odpadech ho považoval za nepřijatelné.

Tato právní nejasnost byla vyřešena novelou účinnou od 1. března 2025, která vše sjednotila – likvidace bioodpadu spalováním je nyní zakázána v celé republice bez ohledu na místní pravidla.

Co se smí a co ne

Na zahradě je nově možné rozdělávat oheň pouze pro účely odpočinku a zábavy, například při grilování nebo opékání špekáčků. Povoleno je také spalování suchého a neznečištěného dřeva, například v ohništích nebo v kamnech, pokud splňují příslušné emisní normy.

Spalování trávy, listí či větví kvůli jejich likvidaci je však nyní nelegální. Obce už nemohou vydávat vyhlášky, které by to povolily.

Chcete rozdělávat oheň? Dejte vědět hasičům

Pokud plánujete táborák nebo oheň při rodinné oslavě, doporučuje se jej nahlásit na webu paleni.izscr.cz. Tím předejdete případnému výjezdu hasičů, kteří by mohli dostat falešný poplach.

Zahradní oheň by neměl sloužit k likvidaci materiálů, které patří do kompostu nebo do hnědého kontejneru.

Sankce za porušení zákazu

Přísnější zákon přinesl i vyšší pokuty. Kdo navzdory zákazu pálí bioodpad, vystavuje se riziku pokuty až 50 000 Kč. Pro firmy a podnikatele může být sankce ještě tvrdší – až 500 000 Kč. V případě opakovaných porušení může být zahájeno správní řízení, kde hrozí další postihy.

Zákon o požární ochraně také zakazuje plošné vypalování trávy, plevele nebo keřů – to znamená, že není legální ani „čištění“ pozemku ohněm. Fyzickým osobám v tomto případě hrozí pokuta až 25 000 Kč, podnikatelům opět až půl milionu.

Kam s větvemi a listím

Místo pálení je třeba využívat zákonem podporované možnosti – tedy kompostování, hnědé popelnice nebo obecní sběrné dvory. Obce mají povinnost zajistit občanům dostupné způsoby ekologické likvidace bioodpadu. Tato opatření pomáhají chránit ovzduší, životní prostředí i zdraví obyvatel.

Více informací vám poskytne realitní kancelář Rožďalovice.



 
 
bottom of page