top of page
Vyhledat

Je váš soused nezodpovědný vlastník nemovitosti, která ohrožuje vás a váš majetek? Co s tím udělat.

Máte souseda, který vás a váš majetek ohrožuje svým nezodpovědným přístupem? O jaké situace může jít? A jaké máte podle zákona právo se bránit? Realitní kancelář Jičín přináší jednoduchý přehled toho, co můžete v dané situaci udělat.

Časté příčiny sporu

Jaké jsou nejčastější příčiny sousedských sporů týkající se nezodpovědného přístupu k vlastní nemovitosti? Nejčastěji jde o následující situace:

·         sousedova stavba je ruina,

·         soused postavil komín u vaší fasády na hranici pozemků,

·         omezuje nebo ohrožuje vás strom na sousedově pozemku.

Co v takové situaci můžete dělat? Zákon vám určitá řešení umožňuje. O jaké řešení jde?

Ohrožuje vás ruina souseda

Pokud jste souseda na tuto skutečnost upozornili a on odmítá podniknout jakékoli kroky, můžete podniknout následující kroky:

·         obraťte se na příslušný stavební úřad, a to pouze ve veřejném zájmu,

·         veřejným zájmem se rozumí ohrožení života nebo zdraví osob nebo zvířat (definuje jej paragraf 132 stavebního zákona),

·         stavení úřad pak může vykonat takzvaný „státní dozor“, který může nařídit zabezpečení nebo i zbourání stavby.

Obtěžuje vás sousedův komín

Postavil-li soused komín u vaší fasády na hranici pozemků nebo vás výpary z jeho komínu obtěžují, máte následující možnosti, jak celou situaci řešit:

·         občanský zákoník zakazuje zdržet se všeho, co „nad míru přiměřenou místním poměrům“ obtěžuje někoho jiného,

·         pokud hrozí, že se někdo o komín může popálit nebo je pozemek zamořen kouřem, nejlepší je obrátit se na soud v civilní žalobě,

·         vede-li komín nad vaším pozemkem, můžete podat žalobu na odstranění stavby.

Ohrožující sousedův strom

Třetím nejčastějším sporem je strom ohrožující nebo obtěžující vás a váš pozemek. V takové situaci musíte nejprve posoudit, zda jede o:

·         suchý a nemocný strom,

·         vzrostlý zdravý strom.

Suchý a nemocný strom

·         Ohrožuje-li bezprostředně strom zdraví i život nebo hrozí-li škoda značného rozsahu, může být pokácen v takzvaném havarijním kácení bez vědomí souseda. To definuje paragraf 8 odstavec 4 zákona č. 114/1992 Sb. O provedeném kroku pak informujte do 15 dnů příslušný úřad ochrany přírody.

·         Neohrožuje-li bezprostředně strom zdraví a život nebo nehrozí-li škoda značného rozsahu, obraťte se na dendrologa, který vám zhotoví dendrologický posudek. S tím se pak obraťte na příslušný orgán ochrany přírody.

Vzrostlý zdravý strom

·         Může jít například o nadměrné stínění nebo bouchání větví stromu o váš dům při větru.

·         Paragraf 128 občanského zákoníku říká: „Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek.“

·         V rámci sousedské žaloby se můžete obrátit na soud a žádat o řešení vzniklé situace.

Tip: Jedno staré Šalomounovo přísloví říká: „Kde není důvěrný hovor, tam se maří plány“. Proto dříve, než podniknete soudní kroky proti sousedovi, zkuste s ním uctivě o otevřeně mluvit. Třeba se situaci podaří vyřešit jinak.



 
 
bottom of page