top of page
Vyhledat

V Česku je stále velké množství nevyužitých bytů, ceny patří k nejvyšším v Evropě

Bydlení se v posledních letech stalo nedostupným luxusem pro většinu mladých lidí. Česko schválilo nový zákon, který by měl pomoci zlepšit situaci v oblasti bydlení, ale odborníci varují, že samotná legislativa nebude stačit. Země by se měla inspirovat zkušenostmi z jiných evropských států.

Evropská krize dostupnosti bydlení

Za posledních deset let došlo v Evropě k dramatickému zhoršení dostupnosti bydlení. Ceny nemovitostí rostly rychleji než mzdy a nájmy se staly těžko dostupné pro širší vrstvy obyvatel. Eurostat uvádí, že ceny nemovitostí v EU mezi rokem 2010 a koncem loňského roku vzrostly průměrně o více než 50 %, zatímco nájmy vzrostly o 24 %. Česko, spolu s Maďarskem, Estonskem, Litvou a Lotyšskem, zaznamenalo obzvláště výrazný růst.

V Česku ceny nemovitostí vzrostly o více než 140 % od roku 2010, což nás řadí mezi státy s nejhorší dostupností bydlení v rámci EU.

Praha je mezi nejméně dostupnými městy

V roce 2023 bylo třeba v Praze k pořízení vlastního bydlení téměř 14,5 ročního hrubého platu, což činí Prahu jedním z nejméně dostupných evropských měst pro koupi bytu. Petr Hána z poradenské společnosti Deloitte upozorňuje, že Praha se na tomto poli nachází hned po Amsterdamu. Tento problém se týká především velkých měst, kde se stále více lidí stěhuje, například do Prahy, kam za posledních deset let přistěhovalo více než 100 000 obyvatel.

Zákon na podporu bydlení je pouze začátkem

Nový zákon o podpoře bydlení, který byl nedávno schválen, má pomoci těm, kteří jsou nejvíce postiženi bytovou nouzí. Avšak podle odborníků je třeba učinit i další kroky. Analytik Jan Klusáček upozorňuje, že pokles nabídky bytů na trhu je dlouhodobým problémem. Kromě pomalé výstavby se zpomaluje i uvolňování existujících bytů, což je důsledkem stárnutí populace a zpoždění v převodech bytů v rámci dědictví.

Evropské vzory pro řešení bytové krize

Odborníci doporučují, aby se Česko inspirovalo třemi klíčovými oblastmi, které se ukázaly jako efektivní v jiných evropských státech.

Rychlejší výstavba

Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje urychlit stavební řízení a sjednotit postupy stavebních úřadů. Zlepšení by mělo přispět k tomu, aby Česko dosáhlo podobné rychlosti výstavby jako Polsko, které staví několikrát více bytů než Česko, přičemž má pouze 3,5násobně menší populaci.

Dostupné bydlení

Analytik Jan Klusáček upozorňuje, že by se nemělo soustředit pouze na komerční výstavbu, ale také na stavbu dostupného bydlení. Tento model je dlouhodobě úspěšný ve Skandinávii, kde neziskové organizace a stavební fondy financují výstavbu dostupného bydlení. Podobný přístup je běžný i v Dánsku a Rakousku, kde se nájemní bydlení financuje prostřednictvím národních fondů.

Daňová reforma pro prázdné byty. V Česku je podle posledních statistik až 200 000 prázdných bytů a dalších 400 000 v rodinných domech. Odborníci doporučují zavedení daňových opatření, která by motivovala majitele těchto nevyužívaných nemovitostí je vrátit na trh. Příkladem může být Estonsko, Finsko nebo Polsko, kde jsou nemovitosti, které nejsou využívány, výrazně zdaněny. V některých případech by daň mohla vzrůst až desetkrát, čímž by se vytvořil tlak na majitele, aby své byty začali pronajímat nebo prodávat.

Nájemní trh a stabilita nájmů

Třetím klíčovým faktorem, který by mohl pomoci zlepšit situaci na trhu s bydlením, je stabilizace nájemních vztahů. V současnosti mají nájemníci v Česku velmi málo práv a každý rok čelí riziku, že budou muset změnit bydliště nebo zaplatit výrazně vyšší nájem. V Rakousku a Německu jsou nájemní smlouvy často na dobu neurčitou nebo na několik let, což zajišťuje nájemníkům stabilitu a zamezuje růstu nájemného.

Hledáte-li dostupné bydlení například zadáním hesla prodej bytu Mladá Boleslav, obraťte se na realitní kancelář Mladá Boleslav Radomíry Nechánské.



 
 
bottom of page