Podle posledního Sčítání domů a bytů, které proběhlo v roce 2021, je v Česku celkem 860 tisíc neobydlených bytů. Je to dvojnásobek stavu před třiceti lety. Přibližně 70 % z těchto bytů se nachází v rodinných domech. Expertní odhad Ministerstva pro místní rozvoj říká, že dlouhodobě neobydlených bytů je zhruba 577 tisíc. Asi 200 tisíc z nich je v bytových domech. Právě na tuto kategorii se zaměřuje analýza resortu.
Studie Ministerstva pro místní rozvoj uvádí, že od roku 2011 se počet dlouhodobě neobydlených bytů v bytových domech v Česku zvýšil o zhruba 40 %. Mezi důvody patří také nevyhovující technický stav nemovitostí. Pomoci má 8 miliard korun z evropských zdrojů, které bude možné využít i na rekonstrukce.
„Počet dlouhodobě neobydlených bytů v bytových domech se v podstatě vyrovnal nové výstavbě za posledních deset let. Výrazně to prohlubuje krizi bydlení, protože těch 200 tisíc bytových jednotek pak na trhu prostě chybí. Pro mě je to další důkaz, že jen výstavba samotná dostupnost bydlení nezvýší, v reformě Bydlení pro život proto podpoříme například taky rekonstrukce a pokusíme se snížit riziko spojené s pronajímáním bytů,“ uvedl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Prostřednictvím pozitivní motivace má neobydlené byty pomoci vrátit na trh navrhovaný zákon o podpoře v bydlení. „Jsme v situaci, kdy se investorům zjevně vyplatí část bytů vůbec nenabízet k nájmu. V návrhu zákona o podpoře v bydlení proto máme i systém garancí a asistence pro ohrožené domácnosti. Když se do něj majitelé dobrovolně zapojí, výrazně se jim sníží riziko spojené s pronajímáním. Je to pro-tržní recept, který například na Ostravsku, v Plzni nebo Brně už dobře funguje. Rádi bychom takto na trh dostali každý rok až 2 tisíce soukromých bytů,“ dodal Bartoš.
Ve skupině dlouhodobě neobývaných bytů v bytových domech je 21 % těch, které vznikly nebo prošly rekonstrukcí po roce 2001. Mohou mezi nimi být i takzvané investiční byty využívané pro jiné účely než bydlení. Některé zůstávají dlouhodobě prázdné nebo se mohou nabízet pro krátkodobé ubytování. Lepší přehled má zajistit novela zákona č. 159/1999 Sb. o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu. Podle ní budou mít od roku 2026 ubytovatelé přes digitální platformy povinnost online registrovat své ubytovací jednotky i hosty.