top of page

Znáte rozdíl mezi aukcí a dražbou nemovitostí?

Obecně vzato, většina lidí nevidí rozdíl mezi aukcí a dražbou. Princip je sice velmi podobný, ale z obchodního a právního hlediska je rozdíl propastný. V čem se obě metody liší? A jaká metoda je vhodnější pro prodej vaší nemovitosti?

Jaký je rozdíl

Hlavním rozdílem mezi aukcí a dražbou nemovitosti je způsob změny vlastnictví. U aukce po skončení licitace sepisujete smlouvu o smlouvě budoucí nebo kupní smlouvu. Na jejím základě k převodu změny vlastníka v katastru nemovitostí teprve dojde. U dražby dochází k prodeji ihned po posledním příklepu licitátora s tím, že cena je uhrazena v řádech dnů po skončení dražby.

Dalším rozdílem mezi aukcí a dražbou je možnost stanovení si podmínek pro vítěze aukce. Mezi podmínky tak nemusí patřit nutně jen nejvyšší cena. Prodávající si může stanovit další podmínky, jako jsou například rychlost prodeje, účel využití nemovitosti kupujícím nebo platba v hotovosti.

Třetím rozdílem je fakt, že aukce není svázána žádným speciálním zákonem. Tuto výhodu uvítáte například při prodeji spoluvlastnických podílů. Oproti tomu dražba podléhá zákonu o veřejných dražbách č. 26/2000 Sb. Ten stanovuje mnohem přísnější podmínky, které není možné obejít.

Co je lepší

Jaká možnost je lepší pro prodej nemovitostí? Vždy záleží na tom, co od prodeje očekáváte vy osobně. Situace každého prodávajícího může být zcela odlišná. Nicméně obecně platí, že pro rychlý prodej nemovitosti je výhodnější aukce. U aukce se počítá s větší účastí zájemců o nemovitost, a tak se cena může vyšplhat nad vaše očekávání.

Na co si dát pozor

Na co si dát pozor při využité aukce nebo dražby? Klíčem je se nejprve dobře informovat. Ideální je také předem zhlédnout několik aukcí nebo dražeb naživo, abyste si udělali realistický obrázek o tom, do čeho jdete. Ať už jste v roli prodávajícího nebo kupujícího, buďte vždy rozvážní a neunáhlujte se. Pamatujte také, že když u dražby odstoupíte od vyhraného nákupu nemovitosti, musíte plně uhradit veškeré náklady zmařené dražby spolu s náklady na dražbu novou.

Více informací na téma prodej bytu Mladá Boleslav vám poskytne realitní kancelář Kosmonosy.Comments


bottom of page