Od roku 2030 budou muset nejen nové kanceláře a bytové domy, ale také obchodní centra splňovat bezemisní standardy. To si vyžádá použití nových technologií, například pro využití dešťové vody či obnovitelných zdrojů energie. Evropská unie toto stanovuje ve směrnici o energetické náročnosti budov, kterou nyní začalo zpracovávat české Ministerstvo průmyslu a obchodu. Čeští developeři však upozorňují, že tato regulace může zvýšit ceny nových bytů.
„Aktuálně zkoumáme, jaký vliv budou mít nová opatření na budoucí stavby. Odhadujeme, že byty by mohly zdražit až o dvacet procent, protože nové požadavky výrazně zvýší náklady na výstavbu,“ uvádí například šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský. Podle něj zde existuje rozpor mezi snahou o ekologickou udržitelnost a dostupností bydlení. „Stavíme udržitelné byty s novými technologiemi už nyní a z naší zkušenosti víme, že kvůli použitým postupům jsou naše byty o deset až patnáct procent dražší,“ dodává Marcel Soural, šéf developerské firmy Trigema.
Úkol pro vládu
Cílem evropské směrnice je výrazně snížit energetickou náročnost nejen nových, ale i starších budov. Budovy totiž tvoří 36 % všech emisí a 40 % spotřeby energií. Evropské země si proto stanovily cíl, že od roku 2030 budou stavět pouze bezemisní stavby, přičemž nové veřejné budovy musí splňovat tento požadavek už o dva roky dříve. Vláda bude muset vytvořit podpůrné programy, které motivují majitele stávajících budov k renovacím a energeticky úsporným opatřením.
Realizace této směrnice bude záležet na vládě Petra Fialy a jeho nástupcích, kteří ji budou muset začlenit do českého právního systému. Ministerstvo průmyslu a obchodu už vytvořilo tři expertní skupiny, které mají přijít s návrhem implementace. Česká republika, stejně jako ostatní členské státy, má na tento proces dva roky. „Směrnice o energetické náročnosti budov nastavuje směr, jehož cílem je postupné snižování energetické náročnosti všech budov do roku 2050. Konkrétní podmínky si však musí každý stát nastavit s ohledem na své specifické podmínky,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
Expertní skupiny aktuálně pracují na standardech pro renovaci budov a novou výstavbu, což by měly dokončit do konce tohoto roku. Následně je čeká složitá otázka historických a architektonicky chráněných budov, u kterých je často obtížné dosáhnout bezemisnosti. Jedním z hlavních úkolů vlády bude také správa podpůrných programů pro renovace a poradenství. V současnosti je podle ministerstva v těchto programech alokováno až 220 miliard korun na období do roku 2030.
Vliv na ceny bytů
Jaký konkrétní dopad bude mít směrnice na trh s byty, se teprve ukáže. Stejně jako dnes, i před deseti lety developeři varovali, že nová pravidla pro snižování energetické náročnosti budov zvednou ceny bytů o deset až patnáct procent. Ceny bytů od té doby skutečně výrazně vzrostly, avšak nové technické normy byly jen jedním z mnoha faktorů.
Podle Milana Ročka, zakladatele společnosti Dataligence, která sleduje vývoj cen na trhu nemovitostí, se nová pravidla v cenách bytů projeví, byť nechce odhadovat, jak silně. „V prostředí, kde se kvůli pomalému povolování staví málo, přidáváme další komplikaci v podobě zvýšených technologických požadavků na budovy. Společně se zaváděním ESG se to nevyhnutelně odrazí na cenách,“ uvádí Roček. Domnívá se, že dopad nových pravidel bude citelnější v Praze a Brně, zatímco v menších městech by mohl být méně výrazný.
Zástupci České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě však upozorňují, že energeticky efektivní bytové domy lze stavět i za ceny hluboko pod současnou tržní úrovní. „Připouštím, že kvalitní okna nebo lepší zateplení a využití obnovitelných zdrojů energie mohou zvýšit náklady na výstavbu. Tento požadavek však není nový a neměl by zásadně navýšit náklady oproti současným řešením,“ uvádí člen vedení komory Karel Kabele. Dodává, že investice do energetických opatření je klíčová pro úspornější provoz budovy. „Vyšší náklady lze s pomocí zkušeného projektanta kompenzovat vhodným návrhem staveb, výběrem zdrojů energie a maximální efektivitou vnitřních dispozic,“ dodává Kabele.
Od roku 2022 musejí stavby splňovat požadavky na téměř nulovou spotřebu energie. „Pro získání stavebního povolení se novostavby bez využití moderních technologií již téměř neobejdou,“ říká René Neděla, ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů na Ministerstvu průmyslu a obchodu.
Pro získání aktuálních nabídek na téma prodej bytu Mladá Boleslav, můžete kontaktovat realitní kancelář Mladá Boleslav.
Comments