top of page
Vyhledat

Vyšší daň z nemovitosti pro majetnější? Odborníci i část politiků jsou pro

Zatímco daňové zatížení práce patří v Česku k nejvyšším v Evropě, u nemovitostí je tomu naopak – ty se tu daní výrazně méně než ve většině okolních zemí. Studie think-tanku PAQ Research navrhuje změnu: větší zdanění nemovitostí, zejména těch, které se nachází v atraktivních lokalitách. Tento krok by podle analýz mohl přinést do státní kasy až 15,5 miliardy korun ročně.

Studie ukazuje, že Česká republika dlouhodobě zaostává v oblasti výběru daní z nemovitostí. Zatímco průměr EU činí 2,5 % z celkových daňových příjmů, u nás je to jen 0,7 %. Například Polsko nebo Maďarsko v tomto ohledu odvádí více, přičemž zároveň méně zdaňují práci. Výzkumníci tak navrhují více vyvážený systém – snížit zátěž na práci a zvýšit ji na majetek.

Kdo by zaplatil víc a kdo naopak méně

Podle propočtů by se daň zvedla sedmi z deseti domácností. Průměrný poplatník by místo současných 1 675 Kč ročně nově zaplatil téměř 3 000 Kč. Nejchudší pětina by si připlatila jen o několik stovek, zato domácnosti s nejvyššími příjmy by musely sáhnout hlouběji do kapsy – v průměru o více než 2 300 Kč navíc. Lidé, kteří vlastní jen jeden byt, by díky slevám často naopak platili méně.

Politici: Někteří pro, jiní zásadně proti

Ministr práce Marian Jurečka se domnívá, že by se mělo více zaměřit na ty, kteří vlastní hodnotné nemovitosti na výnosných místech. Podobně uvažuje i jeho stranický kolega Michael Kohajda. Ten kritizuje současný systém, který podle něj nadržuje bohatým a neodráží reálnou hodnotu nemovitostí.

Na opačné straně politického spektra stojí hnutí opozice. Jejich stínová ministryně financí Alena Schillerová trvá na tom, že žádné daně by se neměly zvyšovat. Argumentuje i tím, že příjmy z této daně patří obcím, které si výši daně mohou upravit samy podle svých potřeb.

Skeptický je i poslanec Jan Skopeček. Podle něj by další komplikace daně nepřinesly kýžený efekt a snaha „zdanit bohaté“ není řešením sociálních nerovností. Podobně rozpolcené jsou i odborné názory.

Odborníci: systém je neefektivní, ale řešení se neshodují

Ekonom Daniel Münich z think-tanku IDEA tvrdí, že současný stav vede k vysokým cenám bydlení, nízké mobilitě pracovních sil a prohlubování chudoby v některých regionech. Podle něj nízké zdanění nemovitostí motivuje k jejich hromadění, místo aby podpořilo aktivní využívání prázdných domů.

Na druhé straně stojí Mojmír Hampl, předseda Národní rozpočtové rady. Ten upozorňuje, že výnosy z daně stejně připadnou obcím, z nichž mnohé už nyní hospodaří s přebytky. Navíc připomíná, že reforma už proběhla v rámci konsolidačního balíčku. Co se týče zatížení chudších domácností, připomíná, že díky slevám a bonusům mnohé nízkopříjmové rodiny na daních prakticky nic neplatí – a některé naopak ještě čerpají peníze od státu.

Hledáte-li prodej bytu Jičín, obraťte se na realitní kancelář Jičín Radomíry Nechánské.



 
 
bottom of page