top of page

Velký zájem o byty v Česku aktuálně zvyšuje jejich ceny

Zvýšený zájem o nákup bytů se promítá do jejich cen. Letos opět rostou rychleji, než odborníci předpokládali. Výrazné zdražení je patrné nejen v nabídkách realitních kanceláří, ale také ve skutečných prodejních cenách. Průměrná cena za metr čtvereční v České republice byla v prvním čtvrtletí roku nejvyšší v historii.

Aktuální vývoj

Průměrná cena, vycházející z více než šesti tisíc obchodů, činila 99 300 korun za metr čtvereční. To znamená, že 70metrový byt by v tomto případě stál téměř sedm milionů korun. V prvních třech měsících letošního roku byty zdražily o čtyři procenta. „První kvartál letošního roku byl ve znamení pokračujícího růstu. Po čtyřech čtvrtletích, kdy ceny bytů v Česku spíše klesaly, došlo podruhé v řadě k růstu cen,“ uvedl Petr Hána, expert na nemovitostní trh z poradenské společnosti Deloitte. Firma ve svém pravidelném šetření vychází z údajů v katastru nemovitostí. Její data jsou tak k dispozici s větším odstupem, zahrnují ale i případné slevy, které majitelé při prodejích poskytují. „Momentální situace na realitním trhu potvrzuje, že trend poklesu, který začal před více než rokem kvůli vysoké inflaci, růstu cen energií, zvyšování úrokových sazeb a cen stavebních prací, je definitivně u konce,“ doplnil Hána.

Nejdražší a nejlevnější lokality

Nejdražším krajským městem je tradičně Praha, kde zmíněný 70metrový byt vyjde v průměru na 8,7 milionu korun. Naopak nejlevněji se dá pořídit v Ústí nad Labem, kde kupec zaplatí téměř o 6,5 milionu méně.

Podle Hány lze i v dalším průběhu roku očekávat růst cen. „Mnoho zájemců, kteří čekali na lepší podmínky, se rozhodlo koupit nemovitost. V souvislosti s pokračujícím snižováním úrokových sazeb očekávám, že vývoj na realitním trhu bude i nadále charakterizován vyšší poptávkou,“ uvedl. Nasvědčuje tomu i vývoj nabídkových cen, které již zahrnují data za druhý kvartál.

ČNB varuje

Ceny bytů zatím rostou rychleji, než odhadovali mnozí ekonomové či Česká národní banka. Ta ve své predikci počítala s pozvolným růstem cen, který měl za celý letošní rok činit asi pět procent. Meziroční porovnání aktuálního šetření Deloitte ukazuje nárůst asi o 7,7 procenta. Člen rady ČNB Tomáš Holub minulý týden v rozhovoru pro deník E15 připustil, že pokud by růst cen nemovitostí výrazně předčil očekávání, mohla by centrální banka opět zpřísnit limity pro poskytování hypoték, zejména ty, které poměřují výši zadlužení k příjmům žadatele.



Comments


bottom of page