Třetina kancelářského trhu v Praze dosahuje stáří dvaceti a více let. Pro nové nájemce to může znamenat problém, protože u starších budou nemohou plnit své ESG cíle a dbát na udržitelnost. Řešením by mohly být komplexní rekonstrukce.
Staré versus nové
Rekonstrukce starých budov může být méně náročná než stavba nových, pokud se významně nezasahuje do jejich struktury. „Starší refitované budovy se často pokouší konkurovat nižší cenou, ale pokud jsou dobře udržované, nemusí být rozdíl oproti novým budovám nijak výrazný. Pokud k tomu připočteme nabídku zavedené lokality a stabilní provozní standardy, mohou být pro nájemce vysoce atraktivní,“ komentuje Josef Stanko a dodává: „K nevýhodám refitu starších objektů patří technická omezení budovy a nutnost vyrovnat se s regulacemi, například od památkového úřadu. I tak může být rekonstrukce rychlejší a levnější než nová výstavba.“
Nutnost dobré strategie
Pro atraktivní rekonstrukci je nutné důkladně vymyslet konkrétní strategii. Jana Vlková, ředitelka oddělení Office Agency a Workplace Advisory ve společnosti Colliers uvádí příklad: „Například budova B na pražské Brumlovce, kde refit proběhl zhruba před 10 lety a úroveň nájemného díky němu vzrostl asi o 25 %. Nyní rekonstrukcí prochází objekt na náměstí Republiky 7, ze které se stane moderní a kvalitní budova s nájemným kolem 30 EUR / m2/měsíc, což může být dokonce až dvojnásobek nájemného účtovaného před rekonstrukcí.“
Srovnání s ostatními evropskými městy ale dle ní není vždy vypovídající, protože kancelářské trhy ve střední a východní Evropě se rozvíjely později. Více informací ohledně dostupných nemovitostí na celém území Česka vám poskytne realitní kancelář Jičín.