Německý spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Hermann Hesse jednou vhodně poznamenal: „Stěhování není nic potěšitelného. Je to ohavnost sama.“ Ať už máte ze stěhování jakékoli pocity, je dobré pamatovat na několik nutných byrokratických kroků, které po něm musíte bezprostředně udělat. O jaké kroky jde? Jedná se především o změnu adresy a následnou výměnu některých dokumentů.
Trvalé bydliště nebo kontaktní adresa
První důležitou věcí je rozhodnout se, zda chcete změnit trvalé bydliště uvedené ve vašich dokumentech nebo jen místo pobývání nazývané jako kontaktní adresa. V případě druhé možnosti pak teoreticky nemusíte nic řešit. Jen je dobré si pohlídat, aby vám na adresu chodila právě ta pošta, kterou chcete dostávat. Pokud ale budete měnit trvalé bydliště, je nutné připravit se na následující kroky.
Kde změnu hlásit
Měníte-li trvalé bydliště, musíte o něj požádat městský nebo obecní úřad, pod nějž vaše nové bydliště spadá. Tam od vás budou chtít buď podepsanou smlouvu o podnájmu nebo koupi nemovitosti, nebo výpis z katastru nemovitostí.
Upozornění: Pamatujte, že na katastru nemovitostí se změna o vlastnictví nemovitosti zapisuje se zpožděním. Na úřad se tedy vydejte až ve chvíli, kdy se tam nová změna projeví.
Jakmile požádáte o změnu trvalého bydliště, máte ze zákona 15 dní na to, abyste zažádali o nový občanský průkaz. Na tuto skutečnost byste měli důsledně pamatovat.
Co ignorovat a co ne
Pokud měníte trvalé bydliště, kde všude změnu adresy nahlásit musíte a kde to naopak není nutné? Pomůže vám v tom následující seznam:
Kde je nutné hlásit změnu adresy:
úřady (8 dní na úřadu práce, 15 dní na žádost o nový OP),
zubař a lékař,
zdravotní pojišťovna (30 dní),
škola, kam chodí děti,
banka,
telefonní operátor,
registr vozidel (10 dní),
zaměstnavatel,
pojišťovny.
Kde naopak není nutné hlásit změnu adresy:
u řidičského průkazu,
u cestovního pasu,
na katastrálním úřadu.
V případě jakýchkoli nejasností se obraťte na realitní kancelář Nová Paka.