top of page

Oživení trhu: únor přinesl dvojnásobek poskytnutých hypoték, pomoci může i nový zákon

Statistika České bankovní asociace Hypomonitor uvádí, že stavební spořitelny i bankovní domy poskytly v únoru 2024 hypoteční úvěry v celkové výši 15,8 miliardy korun. Oproti lednu jde o nemalý nárůst 21 procent. Ve srovnání s únorem roku 2023 jde o dvojnásobek. Díky tomu úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,36, což je nejnižší hodnota od června roku 2022.

Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler v rozhovoru pro e15 uvedl: „Úrokové sazby delších splatností se dostaly se na nejnižší úroveň od přelomu let 2021 a 2022. Tento vývoj souvisel s očekáváním trhu ohledně rychlejšího poklesu sazeb hlavních centrálních bank včetně České národní banky. Vývoj otevírá prostor pro rychlejší pokles hypotečních sazeb, což naznačují již únorová čísla z hypotečního trhu, kdy realizovaná průměrná sazba u uzavřených smluv meziměsíčně klesla nejrychleji od začátku loňského roku.“ Manažerka pro hypoteční úvěry mBank Soňa Holíková se domnívá, že díky tomu poroste i nadále zájem o hypotéky.

Průměrná hypotéka na českém trhu v únoru klesla na 3,38 miliónů korun. Přesto zůstává i nadále na nejvyšší částce za poslední dva roky.Comentarios


bottom of page