top of page

Ministerstvo připomnělo podporu dřevostaveb

Na Festivalu architektury Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že Ministerstvo životního prostředí chce podporovat výstavbu energeticky úsporných dřevostaveb pomocí dotací v rámci chystaných změn programu Nová zelená úsporám.

Dřevostavby vydrží 50, ale klidně i 100 a více let. Výhoda dřevostaveb je navíc v rychlosti jejich výstavby – potřebujeme sousedy neotravovat pracemi příliš dlouho, potřebujeme rychle stavět školky a především tolik potřebné bydlení. Právě proto v dřevostavbách vidíme budoucnost. Rádi bychom tak zvýhodnili nové energeticky úsporné dřevostavby – rodinné a bytové domy v rámci připravovaného redesignu našeho nejúspěšnějšího programu Nová zelená úsporám. Předpokládáme, že by změny měly začít platit od ledna příštího roku,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Dřevostavby v ČR jsou pozadu oproti Evropě

Na tuzemském trhu se posledních osm let pohybuje podíl dřevostaveb okolo čtrnácti procent, a je velmi pravděpodobné, že se bude dál zvyšovat. Dřevo je spolehlivým materiálem a svými vlastnostmi a životností se vyrovná klasickým zděným nebo betonovým konstrukcím. Dopady na životní prostředí jsou navíc několikanásobně nižší,“ popsala ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů Lenka Trandová a dodala: „V budoucnu budou běžné dřevostavby i pro veřejné služby a velmi pravděpodobně také pro průmysl. Například ve Finsku již nyní stojí několik veřejných budov, které jsou postaveny ze dřeva. Měli jsme možnost tyto budovy navštívit a společně se zástupci finského ministerstva životního prostředí proběhla diskuze o tom, jak je jejich strategie snižování uhlíkové stopy ve stavebnictví nastavená a jsme připraveni podobné aktivity podporovat i u nás.“

Spočítejte si to s kalkulačkou

Kalkulačka pro výpočet uhlíkové stopy z různých materiálů bude počítat celý životní cyklus. Dá se očekávat, že dřevo bude vycházet velice dobře. V rámci podpory cirkularity také chceme prosazovat efektivní recyklaci odpadů, které obsahují dřevo,“ uvedl ministr Hladík.

Připravují se i další dokumenty, které budou vysvětlovat opatření, která umí vázat uhlík na dlouhou dobu. Více informací o dostupných dřevostavbách ve vaší lokalitě vám podá realitní kancelář Kosmonosy.Comments


bottom of page