top of page

Je váš soused chovatel? Co lze tolerovat

Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá a mají hebkou srst.“ Ať už se slovy písně českého herce, hudebníka a textaře Jiřího Suchého souhlasíte nebo ne, zvířata k životu lidí patří. Žijete-li na vesnici nebo v rodinném domě se zahradou, na zvířata můžete narazit i u sousedů. Chování zvířat není ale spojeno jen s čerstvými vajíčky nebo masem, ale často i se zvýšeným hlukem nebo zápachem. Co k takové věci říká zákon? Realitní makléř Jičín pro vás připravil několik praktických informací, které se vám možná budou hodit.

Co říká zákon

Bavíme-li se o chovu zvířat a soužití s nimi, co k tomu říká český zákon? Občanský zákoník jasně stanoví, že sousedé se mají „zdržet čehokoli, co by zapříčinilo vnikání pachu, dalších imisí či zvířat na pozemek jiného vlastníka v míře nepřiměřené místním poměrům.“ Jinými slovy, chov zvířat by druhé sousedy neměl obtěžovat.

Co je ale „mírou nepřiměřenou místním poměrům“? Protože se výklad tohoto znění dá vyložit všelijak, zabýval se jím v minulosti i ochránce lidských práv. Ten konstatoval, že i když existuje prováděcí vyhláška zákona o ochraně ovzduší, nejsou v ní stanoveny stanovující konkrétní limity týkající se látek způsobující zápach. Nikdo tedy nedokáže zákonně posoudit, zda je určitá míra tolerovatelná nebo už je za čarou.

Co říká selský rozum

I když se může situace ohledně soužití se zvířaty patřící sousedům zdát beznadějná, nejlepší cestou bývá otevřený rozhovor se sousedy. Jedno biblické přísloví trefně praví: „Kde není důvěrný hovor, tam se maří plány.“ Bez komunikace se situace sama nevyřeší. Nejlepší proto je se sousedy otevřeně mluvit. Vyjádřit pochopení pro jejich chov zvířat a zároveň s otevřeností promluvit o svých pocitech. A pak zvolit cestu vzájemného kompromisu.

Další možná řešení

Pokud ale se sousedem není rozumná řeč, zbývají ještě další, i když ne vždy účinné metody, jak danou situaci řešit. Jednou z nich je napsání oficiálního dopisu na obecní úřad a požádat o jeho asistenci při zjednání pořádku. Nepomůže-li ani to, můžete ještě podat takzvanou negatorní žalobu. Podle mnoha právníků nebývá příliš často úspěšná, ale třeba ve vašem případě se na vás spravedlnost usměje.

Více informací vám poskytne realitní kancelář Liberec.Comments


bottom of page