top of page

Jak prodat nemovitost s hypotékou

Slavný král Šalomoun známý svým bohatstvím i moudrostí, kdysi výstižně řekl: „Chytrý vidí nebezpečí a skryje se, ale nezkušení jdou dál a doplatí na to.“ Chytrost a moudrost jsou potřeba při každodenním rozhodování. Pokud ale prodáváte byt s hypotékou, měli byste se moudrostí doslova vyzbrojit. Jak nejvýhodněji a nejpohodlněji prodat nemovitost zatíženou hypotékou? Existují dva způsoby, jak to lze provést.

Předčasné splacení hypotéky

Prvním a zároveň nejčastějším způsobem je předčasné splacení hypotéky. Od banky si vyžádáte vyčíslení zbývajícího dluhu ke dni prodeje nemovitosti a částku zaplatí. Pozor, nezapomeňte na to, že k vymazání informace o zástavním právu nemovitosti v katastru nemovitostí dojde až s několikadenním zpožděním. Proto je nutné částku vyčíslit s dostatečným předstihem. Pamatujte rovněž na to, že od banky budete zároveň potřebovat souhlas s prodejem nemovitosti a následný souhlas s předčasným splacením úvěru.

Hypotéka přejte na kupujícího

Druhou možností je převedení hypotéky na kupujícího. S tím je ovšem spojena povinnost kupujícího platit pravidelně měsíční splátky až do úplného splacení dlužné částky. Cena za prodej nemovitosti se v takovém případě spočítá odečtením výše zbývajícího dluhu hypotéky od celkové ceny nemovitosti. Nezapomeňte na to, že s převedením dluhu z prodávajícího na kupujícího musí nejprve souhlasit banka.

Pamatujte na zdržení

Dalším faktem, se kterým musíte předem počítat, je doba nutná k prodeji nemovitosti zatížené hypotékou. Zatímco prodej bytu nebo domu bez takzvaného zástavního práva můžete provést v řádu několika dnů až týdnů, prodej nemovitosti se zástavním právem neboli hypotékou trvá obecně o čtyři a pět týdnů déle. Protože ale nemovitost asi neprodáváte každý den, není důvod se kvůli tomu jakkoli znepokojovat.

Více informací vám poskytne realitní kancelář Nová Paka.Comments


bottom of page