Pokud jste pořídili pozemek, na kterém se chystáte stavět, jak ho můžete úspěšně zasíťovat? Jak se dá k pozemku přivést elektřina, voda a kanalizace? Na co si dát pozor? Je-li pro vás aktuální téma prodej pozemku Nová Paka, pak následující informace určitě oceníte.
Elektrická přípojka
Zařídit na svém pozemku elektrickou přípojku je snadné a poměrně levné. K dodavateli elektrické energie stačí podat žádost o připojení a zaplatit malý poplatek za připojení elektroměru. Jeho orientační cena se pohybuje okolo deseti tisíc korun. Distributor elektřiny má pak zákonnou lhůtu jednoho roku, aby vám na pozemku zřídil elektrickou přípojku.
Na své náklady distributor zhotoví projektovou dokumentaci, požádá o územní souhlas a vyřídí případné majetkoprávní vztahy, například věcná břemena. Tuto službu poskytuje distributor elektřiny pouze v délce přípojky do padesáti metrů.
Vodovod a kanalizace
Jak je tomu u připojení vody a kanalizace? Oproti elektrické přípojce jde o mnohem náročnější proces. Zákon č. 274/2001 Sb. například ukládá provozovatelům vodovodů a kanalizací povinnost umožnit připojení nového odběrného místa, pokud to dovolují kapacitní a technické možnosti infrastruktury.
V případě kladného souhlasu provozovatele vodovodu a kanalizace si územní souhlas musíte zařídit sami. Stejně tak za vámi jdou i náklady na realizaci stavby. Výhodou je, že se přípojka následně stává majetkem toho, kdo ji vybudoval tedy vaším.
Přípojka plynu
Třetí možností zasíťování pozemku je plynová přípojka. I zde platí, že všechny náklady na stavbu přípojky hradí zájemce o připojení místa, tedy vy. Poté, co podáte žádost o připojení místa, uzavřete s dodavatelem plynu smlouvu. Následně vás čeká stavba samotné přípojky, kterou je nutné realizovat ve spolupráci s vhodným zhotovitelem. Po výběru zhotovitele stavby a realizaci stavby samotné vyčkáváte na souhlas s připojením k plynové síti. Pro více informací se můžete obrátit na reality Nová Paka.
Comments