top of page

Faktory ovlivňující tržní cenu bytu

Může se stát, aby se v jedné ulici, dokonce v jednom domě, objevily dva byty s úplně odlišnou prodejní cenou? Ano, je to možné. Jaké faktory mají největší vliv na tržní cenu bytu? Realitní kancelář Mladá Boleslav vám přináší přehled těch nejdůležitějších.

Lokalita

Nejvýznamnějším faktorem ceny bytu je lokalita. Je obecně známou pravdou, že kvalita lokality přímo ovlivňuje cenu nemovitosti. V tom jsou samozřejmě zahrnuty i přístupné služby v okolí, obchody, tradice nebo dopravní dostupnost. Kvalitní byt či dům v atraktivní lokalitě vždy bude bezpečnou investicí.

Umístění bytu a jeho bezpečnost

Dalším důležitým faktorem je umístění bytu či domu z hlediska bezpečnosti. Kritérium bezpečnosti se hodnotí podle takzvané mapy kriminality dostupné na internetu (www.mapakriminality.cz).

Byty v přízemní bývají až o deset procent levnější než ty umístěné výše. Rovněž výhled z oken přímo na popelnice nebo vibrace projíždějící dopravy snižují cenu bytu.

Nájem

Klíčovým faktorem pro cenu nemovitosti je možnost jejího pronajmutí. Dá se byt či dům dobře pronajmout? Pokud ano, jeho cena je podstatně vyšší a nemovitost se stává atraktivnější.

Příjemný výhled

Jsou-li v okolí parky nebo jakákoli jiná zeleň, je to pro byt jednoznačně k dobru. Rovněž výhled na nějakou historickou budovu může příjemně zvýšit cenu bytu.

Stav nemovitosti

Důležitým činitelem pro určení tržní ceny bytu nebo domu je jeho stav. Je po rekonstrukci? Byla rekonstrukce provedena kvalitně? Nebo se části bytu a domu rozpadají a vykazují známky stáří? Jak jsou na tom elektrorozvody, okna, stoupačky, koupelna nebo i společné prostory v domě? To vše má vliv na konečnou cenu nemovitosti.

Orientace

Ačkoli se to tak nemusí jevit, pro mnoho potencionálních kupců je zásadní, na jakou světovou stranu je dům či byt orientován. Nejméně oblíbená je orientace na sever, a to kvůli menšímu dopadu světla, chladnější teplotě a riziku zvýšené vlhkosti fasády.

Výtah

Máte-li v domě dostupný výtah, cena bytu se zvyšuje. Naopak jeho absence se citelně podepíše do jejího snížení.

Parkování

Významným faktorem je i dostupnost parkování v okolí nemovitosti. V případě domu je ideální garáž. U bytů se řeší možnost parkování v jeho blízkosti. Dá se zaparkovat snadno nebo je to každodenní boj?

Vlastnictví

Není tajemstvím, že byty v osobním vlastnictví jsou dražší než byty ve vlastnictvím družstevním, které nejdou převést do vlastnictví osobního. Pokud má byt nebo dům nějaké věcné břemeno, jeho cena může být snížena až o polovinu.Comentários


bottom of page