top of page

Evropě chybí byty, cena je i trojnásobná

Podle evropského statistického úřadu Eurostat zdražily byty a domy v období 2010–2022 v průměru o 47 procent. Například nemovitosti v Estonsku za dvanáct let podražily o 192 procent, v Maďarsku o 172 procent a Česku o 126 procent. V zemích EU o 18 procent vzrostlo také nájemné.

 „Ve čtvrtém kvartálu loňského roku došlo v důsledku zpráv o zkrocení inflace i začátku klesání základní úrokové sazby k rozpohybování nemovitostního trhu. Řada zájemců, kteří již několik měsíců za sebou vyčkávali na lepší podmínky, se rozhodla pro koupi nemovitosti,“ říká Petr Hána, ředitel oddělení zaměřeného na stavebnictví a nemovitosti v poradenské společnosti Deloitte.

Zvyšuje se také procento příjmů, které se vydá na bydlení.

Bytů a domů se staví méně, například v Německu chybí asi 800 tisíc bytů, v Nizozemsku 400 tisíc, v Praze to je minimálně 90 tisíc bytů. „Nabídka nových bytů je dlouhodobě výrazně nedostatečná kvůli nefunkčnímu povolování. A kvůli přetrvávajícím vysokým cenám stavebních dodávek, drahým komerčním úvěrům, rychle rostoucí poptávce a také transformaci některých projektů na nájemní bydlení nejspíše ještě klesne,“ konstatoval majitel Central Group Dušan Kunovský.

Realitní kancelář Liberec proto přináší unikátní stavebí projekt Byty Nová Paka. Více se dozvíte na tomto webu: www.bytynovapaka.czCommenti


bottom of page