top of page

Domy bez emisí v celém Česku

Česko bude v příštích letech čekat revoluce v oblasti renovací staveb.

Směrnice energetické náročnosti budov v EU bude určovat směrnice ke spotřebě energie. „K dosažení tohoto cíle je klíčové mít dobře zateplenou budovu, která minimalizuje potřebu energie pro vytápění a chlazení. Snižování spotřeby energií a emisí uhlíku jdou ruku v ruce,“ vysvětluje architektka a ředitelka Asociace výrobců minerální izolace (AVMI) Marcela Kubů.

Mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu, Miluše Trefancová, dodává: „Je nutné si uvědomit, že technicky ani ekonomicky nelze každou budovu zcela dekarbonizovat. Směrnice nabízí řadu výjimek, které půjde aplikovat třeba na historické a architektonicky cenné budovy. Členské státy nyní mají dva roky na přípravu legislativních změn, které směrnici převedou do zákona. MPO nyní připravuje konkrétní kroky.“

Trojnásobná rychlost

Rokem 2028 budou muset být nově postavené státní budovy bezemisní. Rodinné domy a všechny ostatní novostavby musí splňovat kritéria od roku 2030.

 „Rok 2040 představuje časový horizont, který má Česká republika zohlednit při přípravě vlastního „plánu renovací“, což je soubor opatření k dosažení dekarbonizace budov. Tento plán má být hotov do konce roku 2026. ČR má tedy povinnost navrhnout opatření, ale nikoli je poté naplnit,“ říká za MPO Miluše Trefancová.

Musí mít především velmi dobře zateplenou obálku budovy, tedy fasádu, střechu i podlahy, aby potřeba energie na vytápění byla co nejnižší. Tu potom není problematické pokrýt zdrojem, který je šetrný k životnímu prostředí. Netýká se to pouze spotřeby energií na vytápění, ale čím dále tím více i chlazení během horkých měsíců,“ popisuje Kubů.

Většina obytných budov na území Česka však vyšší energetický standard nyní nesplňuje. „Pro Česko to znamená zrychlit renovační tempo trojnásobně a zaměřit se také na komplexnost a kvalitu renovací. Na prvním místě je snížení energetické náročnosti budovy pomocí zateplení a následně doplnit nebo vyměnit zdroj energie za tzv. bezemisní,“ říká Kubů.

Levné to nebude

Renovace bude stát zhruba od 500 do 1500 Kč/m2. U rodinného domu se tak náklady na komplexní zateplení dostanou průměrně na půl milionu korun bez dotace. Ty však lze získat z programu Nová zelená úsporám nebo Oprav dům po babičce.

Změny by měli mít ale pozitivní dopad na kvalitu bydlení v Česku. Pro více informací prodej bytu Mladá Boleslav se obraťte na realitní kancelář Mladá Boleslav.Comments


bottom of page