top of page

Co vše zohlednit v rozpočtu na pronájmu nemovitosti

Vlastníte nemovitost a přáli byste si jejím pronájmem vydělat něco navíc? Nebo plánujete nákup nemovitosti jako zdroj svého pasivního příjmu a jako investici? Samotné sečtení nájmu nestačí. Co vše je potřeba v rozpočtu zohlednit? Jak výši nájmu nastavit co nejlíp?

Stanovení výše nájmu

Jak správně nastavit výši nájmu? Klíčovým faktorem je samozřejmě váš očekávaný příjem z pronajmutí nemovitosti. Ten je ovlivněn především tím, zda chcete nemovitost pronajímat jen po nějakou dobu, například chalupu po dobu, kdy na ní nejste sami nebo převedení nemovitosti na děti. Úplně jiný zisk můžete očekávat, plánujete-li pronájem po dobu více let.

O výši nájmu je vhodné poradit se s profesionálním realitním makléřem, aby nedošlo k podhodnocení nebo naopak nadhodnocení ceny. Při podhodnocení by vám po odečtení nákladů na provoz bytu nezbývaly žádné prostředky navíc jako zisk. Naopak při nadhodnocení se mohou nájemníci příliš často obměňovat a vy nakonec nic nevyděláte.

Co vše zohlednit

Pro zhodnocení plánované výše nájmu je nutné zohlednit několik situací, které by vás mohly připravit o výši příjmu. Jednou z takových věcí je již zmiňované nebezpečí velké fluktuace nájemníků. Pokud je jich mnoho, může se stát, že nemovitost bude často bez stabilního příjmu za nájem. Dokonce někdy může být zcela bez nájemníků.

Dalším nepříznivým faktorem mohou být nepředpokládané výdaje na údržbu a opravy nemovitosti. V jaké stavu vaše nemovitost je? Nehrozí nějaké aktuální opravy? V tomto je nutné počítat s nařízením zákona, respektive se zněním v Občanském zákoníku, o povinnosti majitele nemovitosti udržovat ji ve stavu použitelném pro obývání.

Při stanovení výše nájmu také zohledněte úhradu za služby. V nájmu nejde jen o část za pronájem, ale i část za služby. Nejčastější rozčarování majitelů nemovitostí bývá způsobeno nepřesným a nedostatečným definováním toho, jaké služby a v jaké výši bude platit majitel a nájemce. V případě dalších dotazů se obraťte na realitní kancelář Mladá Boleslav.Comments


bottom of page