top of page

Bude cena nájmů po mírném poklesu opět růst?

Průměrná cena za metr čtvereční nájemního bydlení koncem loňského roku mezikvartálně klesla o 0,3 procenta. Pohybovala se na 292 korunách. Uvádí to Deloitte Rent Index, který pravidelně srovnává průměrné ceny nájemního bydlení napříč Českou republikou.

Cena za metr čtvereční nájmu naopak vzrostla v Praze. Na konci roku zde byl zaznamenán nárůst 1,8 % oproti předchozímu kvartálu. Cena pronájmů nejrychleji rostla na Praze 2, a to o 4,1 %. 

Nejvýraznější snížení cen pronájmů bytů bylo v Brně, kde došlo k poklesu o 7,4 %. Stále však zde jsou nájmy nejdražší hned po Praze. Další zajímavý pokles zaznamenal Hradec Králové (-1,6 %) a  Pardubice (-1,5 %).  “Na podzim se v Česku zastavil trend, který jsme viděli takřka celý rok, kdy vlivem trvajících vysokých úrokových sazeb rostl zájem o nájemní bydlení, čímž rostla i jeho cena. Vlivem korekce růstu minulých období v některých lokalitách, klesající inflace a dalších faktorů ale nastal obrat a cena nájmů v Česku přestala stoupat. Průměrná činže tak v tuzemsku poklesla o 0,3 procenta na průměrných 292 korun za metr nájemní plochy,” sdělil Petr Hána z poradenské společnosti Deloitte. Zároveň však doplnil: „Dá se očekávat, že mírná korekce je krátkodobým jevem a na začátku letošního roku se trh nájmů vrátí opět k mírnému růstu.”

Předpokládaný růst může být spojen s přetrvávající inflací i nedostatkem bytů určených pro pronájem. Proti tomuto trendu může zapůsobit snížení úrokových sazeb, díky kterému se někteří rozhodnou pro vlastní bydlení. Otázkou je, kolik lidí po snížení sazeb na hypotéku dosáhne.

Podle Deloitte Rent Indexu jsou nejvyšší nájmy v novostavbách a projektech developerů. Průměrná cena za metr čtvereční se u nich zvedla o 2,3 % na 357. Cihlové stavby zaznamenaly pokles o 1,4 % na 292 korun za metr čtvereční. Nejlevnější jsou nájmy v panelových domech, kde průměrná cena klesla o 0,4 % na 248 korun za metr.

Otázkou samozřejmě zůstává, jak se celá situace vyvine po snížení sazeb ČNB. Více aktuálních informací vám podá realitní kancelář Nová Paka.Comments

Couldn’t Load Comments
It looks like there was a technical problem. Try reconnecting or refreshing the page.
bottom of page