7 nejčastějších chyb nájemníků, které mohou pořádně provětrat peněženku
- Jan Čelikovský
- 4. 6.
- Minut čtení: 2
Někteří nájemníci mají štěstí na férové pronajímatele a hladký průběh celého nájmu. Jiní už takové štěstí neměli – podepsali nevýhodnou smlouvu, neověřili si potřebné informace nebo se stali obětí podvodu. Tyto chyby vás ale mohou stát nejen nervy, ale i hodně peněz. Proto realitní kancelář Mladá Boleslav Radomíry Nechánské přináší přehled nejčastějších chyb, kterým se vyhnout.
1. Ověřili jste si, kdo vám byt skutečně pronajímá?
Představte si, že se nastěhujete a za pár dní zjistíte, že osoba, se kterou jste podepsali smlouvu, není skutečný majitel. Může to být známý majitele, nebo někdo, kdo má klíče. Výsledkem může být nutnost se vystěhovat a přijdete o peníze.
Jak tomu předejít: Nahlédněte do katastru nemovitostí a ověřte, kdo je skutečný vlastník bytu.
2. Pronajímatel v exekuci = vaše věci v ohrožení
Pokud má pronajímatel dluhy a čelí exekuci, může se stát, že vám jednoho dne přijde exekutor a začne zabavovat vybavení v bytě – včetně toho vašeho. Dokázat, co vám opravdu patří, je pak složité.
Prevence: Za malý poplatek si prověřte, zda pronajímatel není v exekuci (např. přes službu online).
3. Kdo všechno má klíče od vašeho bytu
Klíče od bytu může mít víc lidí než jen vy a pronajímatel – třeba i předchozí nájemníci. Riziko? Možný vstup cizí osoby a krádež bez známek vloupání.
Řešení: Vyměňte si vložku ve dveřích (tzv. FABku). Tu původní uschovejte a vraťte při odstěhování. Férové je domluvit se s pronajímatelem na předání náhradního klíče pro případ nouze.
4. Jak se bránit, když vám nechtějí vrátit kauci
Někteří pronajímatelé zadržují kauci bezdůvodně. Pokud jste byt nepoškodili a vše máte zaplaceno, máte nárok na vrácení celé částky, včetně úroků.
Tip: Při stěhování si udělejte podrobný předávací protokol a všechno nafotografujte – i běžné opotřebení. Zapište i stavy měřičů.
5. Rezervační smlouva bez viditelné nájemní smlouvy = velké riziko
Někteří lidé podepíší rezervační smlouvu, aniž by viděli samotnou nájemní smlouvu. To se může vymstít – nájem pak může být nevýhodný nebo plný nesmyslných podmínek.
Rada: Nikdy nic nepodepisujte bez návrhu nájemní smlouvy. Pokud vám ji odmítají ukázat, zbystřete – možná něco skrývají.
6. Nevyúčtované zálohy = peníze v nedohlednu
Pronajímatel by vám měl po skončení nájmu vyúčtovat zálohy za energie. Někdy ale přeplatky prostě „zmizí“. Zákon stanovuje lhůtu až 15 měsíců na vyúčtování – to je dost času na zdržování.
Jak to řešit: Trvejte na tom, aby zúčtovací období končilo současně s vaším nájmem. Vše si nechte potvrdit písemně ve smlouvě.
7. Podezřele výhodný nájem? Může jít o podvod
Byt na luxusní adrese za směšnou cenu? Možná podvod. Častým trikem je cizinec, který pošle perfektní fotky, ale než vám umožní prohlídku, požádá o zaslání zálohy nebo celé kauce. Po platbě už se nikdy neozve.
Buďte opatrní: Nikdy neposílejte peníze před osobní prohlídkou. Ověřte si inzerenta a buďte skeptičtí k neobvykle výhodným nabídkám.
Naprostá většina pronajímatelů je poctivých a slušných. Komunikujte otevřeně, buďte obezřetní a neváhejte se poradit s odborníky, pokud si nejste jistí. A hlavně – buďte připravení. Prevence je totiž nejlevnější řešení. V případě nejasností se obraťte na profesionály. Realitní kancelář Mladá Boleslav je tu pro vás.
