top of page

5 trendů v realitách, které vás možná překvapí, aneb co se děje s trhem

Starověký král Šalomoun byl proslulý nejen svou moudrostí, ale i nebývalým bohatstvím. Proto v jednom ze svých proroctví trefně prohlásil: „Vždyť moudrost chrání, stejně jako peníze chrání, ale výhoda poznání a moudrosti je, že toho, kdo je má, zachovají naživu.“ Svět realit je plný mnoha nečekaných i očekávaných zvratů. Jak se v nich neztratit a dokázat se moudře rozhodovat? Realitní kancelář Nová Paka pro vás připravila přehled pěti nejnovějších trendů v realitách.

Trend první: Kupující má hlavní slovo

Přestože prodávajících je na českém realitním trhu málo, kupujících je ještě míň. Aktuální novinkou je proto fakt, že nabídka značně přesahuje poptávku. To je změna oproti minulým čtrnácti létům, kdy to bylo naopak. Obdobný stav jaký panuje nyní, se objevil naposledy v letech 2009 při celosvětové finanční krizi. Kupující se tak stal pomyslným králem realitního byznysu, kterého si makléři hýčkají.

Trend druhý: Více hotovosti

V dřívějších dobách jednoznačně převládal nákup nemovitostí skrze hypotéku. Letošním trendem se ale stala hotovost. Nikoliv ta v tašce nebo kufru, ale naspořené peníze na vlastním účtu. Věc, kterou realitní kancelář Liberec pozoruje jako druhý trend letoška.

Trend třetí: pronájem místo prodeje

Další novinkou letošního roku je vzrůst pronájmu nemovitosti v případě, kdy prodávající není spokojen s nabídkou prodeje. Jedná se o jakýsi béčkový plán, který majitelé volí jako náhradní variantu. Pronájem nemovitostí se letos zvedl o více jak 13 procent.

Trend čtvrtý: větší zdrženlivost

Podmínky financování se na českém realitním trhu v roce 2023 několikrát změnily například vlivem složitějšího financování vlivem vyšších úrokových sazeb od České národní banky. Jak prodávající, tak i kupující proto začali být více zdrženliví. Postoj vyčkávání je častější než kdykoliv předtím.

Trend pátý: Každý chce slevu

Přestože slevy byly při nákupu nemovitostí vždy na pořadu dne, rok 2023 přinesl jejich nebývalý růst. Je to dáno již zmíněným převisem nabídky nad poptávkou. Kupující tak mnohem častěji využívají svého výjimečného postavení. Realitní makléř Jičín vám rád pomůže dobře se připravit na případnou žádost o slevu.Kommentare


bottom of page