Před deseti lety začaly ceny nemovitostí prudce růst, což vedlo k výraznému zdražení bydlení v celém Česku. Během příští dekády by se však tento trend mohl v některých regionech změnit. Očekává se, že ceny bytů mohou klesnout nebo alespoň zpomalit svůj růst. Hlavním faktorem bude velké množství nemovitostí, které se postupně dostanou do dědických řízení.
Podle údajů společností Dataligence a Flat Zone je přibližně 367 tisíc bytů a téměř půl milionu rodinných domů v rukou lidí narozených před rokem 1955. Tito vlastníci v následujících deseti letech dosáhnou průměrného věku dožití, což znamená, že jejich nemovitosti budou postupně přecházet do rukou jejich potomků. Ti se pak mohou rozhodnout, zda v nich zůstanou bydlet, nebo je prodají.
"Tento proces může zásadně ovlivnit nabídku na trhu s nemovitostmi," uvedl Milan Roček, jednatel společnosti Dataligence. Dědictví se podle něj začne výrazně projevovat na realitním trhu v průběhu následujících tří až pěti let. „Demografické změny v řadě regionů postupně promění způsob, jakým vnímáme současný bytový trh,“ dodal.
Analytici při svých predikcích vycházeli z rozsáhlé analýzy tisíců transakcí s nemovitostmi v posledních letech. Zkoumali poměr mezi nabídkou a poptávkou a analyzovali také věkové složení obyvatel v jednotlivých lokalitách.
„V regionech s nižší aktivitou na trhu a vyšším podílem starších vlastníků bude tento efekt nejvíce patrný,“ uvedl Roček. Největší dopad by tak mohlo mít dědictví v menších městech s populací do 10 tisíc obyvatel. Právě zde se očekává, že ceny nemovitostí mohou výrazně klesnout, v některých případech i o desítky procent. Nejohroženější oblasti se nacházejí například ve východních Čechách a na severní Moravě.
Malá města jsou ke změnám na trhu náchylnější, protože mladší generace často preferuje život ve větších aglomeracích. To povede k tomu, že se mnoho zděděných nemovitostí dostane na trh, což může v některých lokalitách znamenat až šestinásobné zvýšení nabídky oproti současnosti. Takový nárůst může místní realitní trh jen obtížně absorbovat.
Velká města jako Praha a Brno však tento trend neovlivní. V lokalitách s populací mezi 10 a 50 tisíci obyvateli by mohlo dojít spíše k zastavení růstu cen nebo k jeho zpomalení. V krajských městech a hlavních centrech, jako jsou Praha a Brno, se ale očekává, že ceny budou i nadále růst. Tato města přitahují mladé lidi kvůli pracovním a studijním příležitostem, což udržuje vysokou poptávku po bydlení.
Obzvláště Praha, Brno a Středočeský kraj hrají klíčovou roli v celkovém objemu realitních transakcí v Česku. Z tohoto důvodu se analytici domnívají, že vliv dědictví na celorepublikovou cenovou statistiku nebude zásadní.
Celkově se tak předpokládá, že ceny nemovitostí budou nadále růst. Důvodem je mimo jiné nedostatečná výstavba nových bytů v oblastech, kam se lidé nejčastěji stěhují.
„Každoročně se v České republice postaví méně bytů, než by bylo potřeba. Bohužel, situace se v nejbližších letech pravděpodobně výrazně nezlepší,“ upozornil Petr Hána, ředitel realitního a stavebního oddělení poradenské společnosti Deloitte.
Podobný výhled nabízí i Česká národní banka, která na konci listopadu zveřejnila prognózu do roku 2030. Podle ní lze očekávat průměrné zdražování nemovitostí o přibližně čtyři procenta ročně.
Realitní makléř Jičín pro vás připravuje veškeré nabídky v oblasti nemovitostí.
