V České republice je pořízení vlastní nemovitosti v průměru jednou z největších finančních výzev v Evropě. Podle aktuálního žebříčku Deloitte Property Index, který hodnotí dostupnost bydlení v osmnácti evropských zemích, musí Češi za nový byt zaplatit v průměru 13,3 ročního hrubého platu. Tento výsledek staví Česko na poslední místo v žebříčku. Praha je v tomto srovnání po Amsterdamu druhou nejméně dostupnou metropolí Evropy.
Minulý rok byla Česká republika v tomto žebříčku předposlední, ale letos ji předběhlo Slovensko, kde je nyní nutné na pořízení sedmdesátimetrového bytu průměrně 12,7 hrubého ročního platu. „V Česku je situace s dostupností vlastního bydlení stále kritická a nevidíme žádné výrazné zlepšení na obzoru,“ řekl Miroslav Linhart z Deloitte. Dále dodává: „Klíčovými opatřeními ke zlepšení této situace jsou zvýšení výstavby nových bytů a domů, zjednodušení stavebních procesů, zlepšení dostupnosti hypoték a větší podpora developerských projektů zaměřených na cenově dostupné bydlení.“
Kromě Česka a Slovenska jsou na konci žebříčku také Izrael, Irsko, Maďarsko, Srbsko, Francie a Chorvatsko. Naopak nejlépe je na tom Dánsko, Norsko, Itálie, Rumunsko, Řecko a Slovinsko. Mezi evropskými metropolemi je na tom nejhůře Amsterdam, kde je na koupi bytu potřeba průměrně 15,1 hrubého ročního platu. Pražané si oproti loňsku mírně polepšili, nyní potřebují na pořízení vlastního bytu přibližně 13,5 ročního platu.
„V Nizozemsku však mohou kupující čerpat hypotéky pokrývající až 100 % hodnoty nemovitosti a využívat daňových úlev, jako je například odpočet úroků z hypotéky,“ upozorňuje Linhart. Tento fakt může podle něj zkreslovat reálnou dostupnost bydlení v Amsterdamu při srovnání s ostatními městy. V horší situaci než Praha jsou i obyvatelé Athén, Bratislavy, Dublinu a Bělehradu. Naopak v Římě nebo Oslu stačí na koupi bytu jen osminásobek ročního příjmu.
Ceny novostaveb zůstávají nejvyšší v Izraeli, kde průměrná cena za metr čtvereční dosahuje 5439 eur, tedy přibližně 137,6 tisíce korun. Drahé novostavby najdeme i v Rakousku, Francii a Nizozemsku. Nejlevnější nové byty jsou naopak k dostání v Bosně a Hercegovině, Řecku a Rumunsku. Česká republika se v intenzitě nové výstavby umístila ve středu žebříčku, zatímco nejvíce se staví v Irsku, Izraeli a Polsku.
Kombinace vysokých cen nemovitostí, nízkých příjmů a omezené dostupnosti financování tlačí Českou republiku na dno evropského žebříčku. Přestože mají Češi páté nejvyšší úrokové sazby hypoték v Evropě, daří se jim udržovat míru zadlužení domácností mezi 40 a 60 procenty příjmů. Ve Francii a Německu tato míra přesahuje 70 procent, v Norsku a Nizozemsku dokonce 180 procent.
Co se týče nájemního bydlení, nejdražší metropolí zůstává Londýn, kde průměrný nájem dosahuje 33,8 eura za metr čtvereční, což znamená asi 60 tisíc korun měsíčně za sedmdesátimetrový byt. Vysoké nájmy jsou také v Dublinu, Paříži a Barceloně. Naopak levnější nájemné je možné najít v Řecku, Bulharsku, Itálii a Rumunsku. Praha se v tomto ohledu umístila na 24. místě z šedesáti sledovaných měst.
Více informací na téma prodej bytu Nová Paka vám poskytne realitní makléř Nová Paka Radomíra Nechánská.
Comments